Geri dönüş ve yeni tema

Merhaba değerli okurlarım,

Birkaç haftadır blog sayfama erişim mümkün değildi, „Server error“ hatası alıyordum. İlk olarak hosting hizmetini sağlayan daha.net ile iletişime geçtim, birkaç yazışma sonunda sunucu tarafında herşeyin olması gerektiği gibi olduğunu, siteme virüs bulaşmış olabileceğini söylediler.

Error loglarına baktığımda siteye her erişmeye çalıştığımda aşağıdakine benzer bir hata ile karşılaştım.

AH01797: client denied by server configuration: /home/uygarboy/public_html/xmlrpc.php

xmlrpc.php“ dosyası da ne ola ki düşünüp internette bu konuda bir araştırma yaptığımda bunun bir DDOS atağında karşılaşıbilecek bir durum olduğunu öğrendim. Farklı sitelerde wordpress’de xml-rpc’yi nasıl devre dışı bırakabileceğime dair birçok öneri ile karşılaştım, farklı farklı php dosyalarına birkaç satır eklenmesi öneriliyordu. Maalesef bunların bir çoğunu denesem de erişim sorunumu aşmayı başaramadım. En sonunda wordpress’in kaldırıp tekrar kurulması önerisini uygulamaya karar verdim. İlk olarak herşeyin backup’ını alıp sonra SQL Database’i silip tekrar yaratmak gerekiyor. Sitenizdeki görsellerin ve diğer fonksiyonalitenin de geri gelmesi için „wp-content„, „wp-plugin“ gibi dosyaları da mutlaka yedeğini alıp tekrar kopyalamayı unutmayın! WordPress’i tekrar kurdum ve sitemi tekrar hayata döndürmüş oldum ✌ Bu değişiklik ile beraber yeni döneme yeni bir tema ile gireyim dedim ve blogumu güncel tasarım çizgisine uygun, daha sade, daha kolay tüketilir ve az yorucu hale getirdim.

Bu yazıyı benim başıma gelen erişim durumu ile karşılaşanlar benim kaybettiğim birkaç saati kaybetmesinler ve zamandan tasarruf edebilsinler diye yazdım, dilerim internet camiasına bir faydası olur.🙏

Not: Sitenizi güvenlik konusunda daha dayanıklı ve korunaklı hale getirmek için populer güvenlik eklentilerinden birkaçını eklemeyi de unutmayın. 

Schreiben Sie einen Kommentar