Netflix Türkiye Lansman Aftermath

Netflix’in 21 Eylul Turkiye lansmani ile ilgili bircok yazi yazildi.  Netflix CEO’su Reed Hastings’in bizzat katilimi ile gerceklesen etkinlik sektore hareketlilik getirdi, Webrazzi’nin lansman gunu Hastings ile yaptigi soylesiye bu baglantidan erisebilirsiniz. Lansman ile ilgili kapsamli bir baska derinlikli bir yaziyi da arkadasim Ata yazdi. Bense bu geciklemeli yazimda daha cok lansamin sonrasindaki etkilerini yazmak istiyorum. Ayni zamanda geride biraktigimiz son 1 ayda aktif bir Netflix kullanicisi olarak gozlemlerimi de paylasacagim.

Oncelikle yerellesmenin onemi bir defa daha cok net bir bicimde ortaya cikti. Turkiye’den erisebilir olmaya basladigi Ocak 2016’dan sonra Netflix iPad uygulamasi download sayisi olarak 500’un de altina inmisti. Eylul ayinda yerellesme adina 3 onemli degisiklik yapildi.

  • Arayuz Turkcelestirildi.
  • Iceriklerin %80’i altyazili veya dublajli hale getirildi.
  • Fiyatlarda indirim yapildi ve para birimi olarak Euro’ya degil, TL’ye endekslendi.

c9228a9d-9d64-42da-8e61-cc22fcc9cb8c

Bu degisiklikler uzerine iPad versiyonu indirilme sayisinda bir sicrama oldu. 500’lu sayilara kadar inmis olan indirilme sirasi muthis bir hizla yukselerek tekrar en cok indirilen 50 uygulama arasina girdi. (Bu konuyla ilgili yazi baglantisi)

57ffe953dd0895e3338b4adb-425

Diger taraftan en cok tartisilan bir diger konu ise Turkiye’deki Netflix iceriklerinin Amerika ile karsilastirildiginda ciliz ve derinliksiz olduğu yönündeki yaygın kanı idi. Bu bağlantı Amerika’daki içerik kütüphanesi %100 kabul edildiğinde, global olarak hangi ülkede Netflix içeriklerinin yüzde kaçına erişilebildiği ile ilgili istatistiki bilgi veriyor. Buna göre Türkiye Netflix üzerinden Amerika TV showlarının %16,25’ine, film içeriklerin ise %10,65’ine erişilebiliyor. Aynı oran Avrupa ülkelerinden İrlanda’da &50 civarı, Finlandiya’da %40, Fransa %32, Almanya’da %30 civarı. Netflix’in Türkiye ile yakın zamanda özel lansman yaptığı Polanya’da da oran %15 civarı. Aslına bakılırsa Avrupa ülkelerinde de ancak limitli bir erişim var, yani Türkiye’nin sıralaması aşağılarda ama çok da kötü değil. Bu konu „content rights clearance“ konusu olduğu için zamanla, özellikle abone tabanı da beklendiği şekilde büyürse iyileşme olacağını bekleyebiliriz.

Son olarak OTT servisleri ile ilgili temel bir konu olan AKK(Adil Kullanım Kotası) uygulamasının Netflix’e etkisini değerlendirelim. Netflix özel bir encoding altyapısı kullanıyor. Bu sayede dünyanın her yerine yapılan streaming kalitesinde verimlilik sağlamak, aynı kalitede içeriği daha düşük bitrate’larde iletmeye odaklı durumdalar. Bu konuda ciddi efor harcıyorlar. Aşağıdaki paylaşımdan da görülebileceği gibi bu konuda özgüveni de yüksek. Bilindiği gibi AKK sonrası bağlantı hızı 3 Mbps’a düşüyor. (BTK’nın  3 Mbps’lik hızın üzerine %50 oranında bir artış konusunda Eylül ayında açıkladığı kararı var. Bu bağlantıdan erişilebilir.) 3 Mbps sonrasında HD ve Ultra HD çözünürlükler mümkün olamasa da tatmin edici bir görüntü kalitesini deneyimlemeye devam etmek mümkün.

 

Schreiben Sie einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.