AKN artik OTT icin bir bariyer olmaktan cikacak mi?

Turkiye’de OTT TV servisi ile ilgili temel olarak 2 tane önemli bariyer var:

  • Limitli internet paketi: Son donemde Turkiye’deki internet saglayicilarin onerdigi cazip kampanyalar ile internet paketi limitli olan kullanicilarin sayisi oldukca azaldi. Dolayisiyla, internet paketinin limitli olmasi onemli bir bariyer olmaktan cikti.
  • AKK( Adil Kullanim Kotasi): AKN, Turkiye’deki internet kullanicilarinin yakindan tanidigi bir kavram. Basitçe paketiniz kapsamındaki data tüketimini astiginizda internet hızınız üyesi olduğunuz servisin tanımladığı hız ne olursa olsun 3 Mbit/s seviyesine dusuyor. Bu durumun OTT TV servisleri icin pratikte yarattigi yan etki ise 3 Mbit/s seviyesine dusen hizlarda diger internet aktiviteleri de dusunuldugunde kabul edilebilir musteri deneyiminin uzaginda kalan bir servis kalitesi oluyor.

m88lg

 

Farzedelim ki buyuk bir heyecanla Netflix’e abone oldunuz. Paketinize gore 25GB / 50GB / 75GB veya 100GB internet datasi tukettikten sonra AKK devreye giriyor ve hiziniz 3 Mbit/s a dusuyor. (Alternatif olarak AKK’ya maruz kalmamak icin Turkcell Superonline’in AKK’siz Super paketine de abone olabilirsiniz.)

Ay sonuna kadar gecerli olan bu durumda ise maalesef izlediginiz Netflix iceriklerinin kalitesinde gozle gorulur bir kotulesme yasanabilir.

Asagidaki tabloyu Netflix blog sayfasindan aldim. Netflix bu bağlantıda söylediğine göre HD kalitede yayın izlendiğinde 1 saatte 3 GB internet tüketimi oluyor. Buna göre AKK barajı 100 GB olsa dahi sadece 30-35 saat Netflix içeriği izlendiğinde dahi AKK noktasına ulaşılabiliniyor. Kaldı ki tipik bir internet kullanıcı diğer  tüketimlerini (sosyal medya, YouTube vs.) AKK noktasına ulaşması pek de zor olmayacaktır.

Capture

Görüldüğü gibi HD çözünürlüklerden bitraet ancak 2350 Kbps olan kalitede içerik izlenebilir. (O da ev içi ağda başka bir clienttan internet tüketimi olduğunda herhangi bir QoS(Quality of Service) uygulaması mevcut olmadığı için bir alt bitrate olan SD kaliteye (1750 kbps) düşebilir.

Bu uzun girizgahtan sonra yazımın başlığındaki soruya gelecek olursak, aslında önümüzdeki aylarda AKK konusunda ufak da olsa önemli bir gelişme yaşanacak. Durun durun hemen heyecanlanmayın, AKK’nın bir yere gittiği yok 🙂

Sadece 3 Mbps olan AKK sınırlamasının yükseltilmesi ile ilgili BTK’nın yaptığı bir çalışma var. BTK 2016 Yılı iş planında (bu linkten erişilebilir) ifade edildiği üzere Ağustos 2016’da AKK (diğer adıyla AKN) sonrası veri hızının artırılması çalışmasının tamamlanması bekleniyor. Sektördeki yaygın beklenti 3 Mbps’ın        5 Mbps seviyesine yükseltileceği yönünde. Bu gerçekleştiğinde OTT servisleri için ideal olmasa da öncekine göre çok daha iyi bir iklim ortaya çıkmış olacak.

Yine Netflix örneğinden gidersek AKK sonrası Netflix aboneleri en yüksek 5800 Kbps dışındaki en yüksek 2 bitrate’te (3000kbps ve 4300kbps) HD içerikleri izleyebiliyor olacaklar. Kaldı ki Netflix’in HD yayın kalitesi için tavsiye ettiği bant genişliği de 5 Megabits. Kimbilir belki de BTK Netflix’i case study olarak değerlendirmiştir.

Screen Shot 2016-02-14 at 22.49.52 

Schreiben Sie einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahren Sie mehr darüber, wie Ihre Kommentardaten verarbeitet werden .