BTK 2014 4.çeyrek raporuna göre Pay-TV pazarındaki son resim

BTK geçtiğimiz günlerde 2014 4. çeyrek verilerini açıkladı. Rapora bu bağlantıdan erişebilirsiniz.  Ben de TV alanındaki verilerin kısacık bir özetini geçeyim:

  • TTNet IPTV (Tivibu) abonesi 2014 4.çeyrek itibariyle 289.496 olmuş. TTNet’in IPTV abonesi sayısının 2013 4. çeyrek itibariyle 286K’da olduğu düşünüldüğünde o tarafta bir durgunluk olduğu gözüküyor. Abone sayısındaki artış hız kesmiş, hatta geride kalan 1 yılda yerinde saymış.
  • Turkcell Superonline IPTV (Turkcell TV+) abone sayısı 2014 3.çeyrekte 15.270 iken, yıl sonu itibariyle 60.000’i geçmiş durumda. Burada müthiş bir büyüme var. Bir çeyrek 45K abone kazanımı hiç de azımsanmayacak bir başarı!
  • Turksat’ın Kablo TV hizmetinin abone sayısı da uzun süredir yerinde sayıyor. 2014 sonu itibariyle 1.176.126. Uzun süredir steady. Aşağıdaki tablo kendi kendini açıklıyor. Maliye Bakanı Turksat’ın bu sene özelleşmesi planlanan kamu iştiraklerinden biri olduğunu söylemişti. Muhtemelen özelleştirme beklendiği için birçok konuda karar mekanizmaları tıkanıyor, yine de hatırı sayılır bir müşteri tabanı var. Pay-TV sektörünün ilgi yoksunu, kenarda köşeye kalmış oyuncusu kesinlikle daha fazla ilgiyi hakediyor. Teledünya özelinde bir yazı yazacağım sonra.

Capture

  • Digiturk’un 2014 sonu itibariyle yurtiçi abone sayısı 2.942.643. Sektörün en büyük oyuncusu zirvede hala rakipsiz.
  • D-Smart’ın aynı dönem sonundaki abone sayısı 1.048.960. D-Smart da iniş trendindeki oyunculardan. Birçok değerli spor içeriğini Tivibu’ya kaptırdı son dönemde.
  • Sektörün en geç oyuncusu Filbox’un abone sayısı ise sadece 3125. Bu rakam bize marketing gücünün ne kadar kritik olduğunu hatırlatıyor. Filbox geniş kitlelere erişmek için gerekli pazarlama bütçesine sahip değil maalesef. Ayrıca teklifi de çok iyi anlatılması gereken yenilikçi bir teklif.

 

Resmin bütününe bakıldığında 2014 sonu itibariyle Türkiye’deki toplam Pay-TV abone sayısı 5.516K seviyesinde oluyor. Toplam hane sayısının 18 milyon olduğunu farzedersek %30′un biraz üzerinde bir pazar penetrasyonu ile karşılaşmış oluyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse bu oran son birkaç yıldır yerinde sayıyor. Zaten BTK’inin açıkladığı resmi rakamlara bakınca da Turkcell TV+ dışındaki diğer servislerin abone sayısını arttırmakta zorlandığını görüyoruz. Pay-TV penetrasyonunu hesaplarken rakamlara Tivibu Go, Mubi, Filmbox Live vs. gibi OTT oyuncularının görece düşük abone sayısını da eklersek oranın birkaç birim daha yukarı çıktığını görebiliriz ama Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında halen çok düşük kalıyor. Bana kalırsa gidilecek hala büyük bir potansiyel var. Doğru fiyatlama, değer önermesi, içerik teklifi ve iş modelleri ile birkaç yıl  içinde pazar büyüklüğünün en azından %40 seviyelerine ulaşması kesinlikle hayal değil. Son olarak güncel rakamlara göre pazar payları da aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Untitled

Schreiben Sie einen Kommentar