Türkiye’de bir ilk

‚Ulan Istanbul‘  Kanal D’de gösterilen populer bir komedi dizisi. Önceki hafta yayınlanan bölüm dizinin TV’de yayınlanan son bölümü oldu. Dünkü bölümden itibaren „Ulan İstanbul“ dizisi artık bir OTT servisi olarak  kanald.com.tr ve Kanal D mobil uygulaması üzerinden bölüm başına 1.99 TL karşılığında izlenebiliyor.  Ödeme kredi kartı ile veya mobil ödeme seçeneği ile yapılabiliyor. Dün yayınlanan ilk bölüm ücretsiz olarak sunuldu. Dün yayınlanan bölümü ben izleyemedim ama yorumları okudum. Genelde pozitif yorumlar var. Video’unun başlatılamaması, donması veya video kalitesi ile ilgili negatif bir yorum ile karşılaşmadığım için Kanal D’nin altyapısının yeterli olduğu sonucuna vardım. ( Aynı anda kaç kişinin izlediğini bilemesem de)

54d8e629f493b836e4e9f0c9

Dizinin produksiyon ekibini bu cesur kararlarından dolayı kutlamak gerek. Bu daha önce Türkiye’de denenmiş bir şey değil. İlk defa bir paralı içerik sadece OTT servisi olarak sunuluyor. Öncesinde „Behzat Ç.“ bittiği zaman sosyal medyada buna benzer bir model olabilir mi diye konuşulmuştu ama bu ilk gerçek deneme. Aslına bakarsanız zamanlama çok uygun gözüküyor. Türkiye’de ortalama internet hızı 5.5 Mbps. (Lütfen bu konuda önceki post‚uma bakınız) 5.5 Mpbs hız OTT tipinde bir içeriği geniş kitlelere aktarmak için yeterli. Ayrıca sabit internet bağlantısı olan hane sayısı da 10 milyon da 18 milyon hanelik Türkiye’nin önemli bir bölümünü kapsıyor.

Diğer taraftan, bir bölüm izlemek bitrate’e bağlı olarak yaklaşık internet kotasından yaklaşık 1 GB’lık düşürecektir. Adil kullanım kotası uygulaması nedeniyle toplam tüketim 6 GB (paketlere/telcolara göre farklılık gösterebiliyor) aştığında internet hızı otomatik olarak 3 Mbps’a düşürülüyor. Her hafta dizinin bir bölümünü izlemek adil kullanım noktasına (AKN) daha kısa sürede ulaşmaya sebep olabilir. Bu son kullanıcı tarafında bir şikayet unsuru olabilir.

Ne olursa olsun, bu Türkiye’de tüm TV pazarı için önemli bir kilometre taşı. Dizinin önümüzdeki haftalardaki yolculuğunu, hikayesini ilgiyle takip ediyor olacağım.

Reference 1

Reference 2

 

Schreiben Sie einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.