5 YIL, 225 YAZI ve Top 10.

Bu blogu açalı 5 seneyi devirdim. İlk yazımı 2009 yılının Eylül ayında Ankara’da yazmıştım. O günden bugüne toplamda tam 225 yazı yayınlamışım. Ortalamada yılda 55, haftada 1 yazı eder.

Eğer güncel bir blogunuz varsa veya vakti zamanında blog yazmaya niyetlendiyseniz bu istatistiğin gerçekten bir istikrarı ifade ettiğini bilirsiniz.

download

Toplamdaki 225 yazının çok büyük bölümü TV üzerine, sadece birkaç on tanesi ise TV dışında/ kişisel yazılardı. Onları da „Bana Özel“ tabı altında topladım.

Şimdiye kadar en çok okunan top 10 yazım ise şunlar olmuş oldu;

 1. Türkiye TV Sektörü
 2. Millenicom yeni TV Kutusu Dopingbox’ı tanıttı
 3. OTT TV Giriş Part 1
 4. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi
 5. İletişim Fakültesi Doktora çalışması için mini-ropörtaj
 6. Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Ortaklık yapısı
 7. Türkiye 2013 Sayısal TV Tahminleri Değerlendirmesi
 8. Türkiye Pay-TV pazarı yeni oyuncusunu karşılıyor
 9. 16:9 – 4:3 Meydan Muhaberesi
 10. TTNET IPTivibu adıyla IPTV servisinin lansmanını yaptı

Ein Gedanke zu „5 YIL, 225 YAZI ve Top 10.“

 1. Tebrikler! 5 seneyi devirmissiniz ama ben sizin önce Ingilizce blogunuzu sonrada Turkce blogunuzu daha yeni buldum..
  Turkiyede media (tv, digital media ve digital platformlar) daki gelismeleri yazan ender kisilerdensiniz. Sirketlerden bu kadar detayli bilgiyi verebildiginiz icin size tesekkur ederim. Ben bu siteyi nasil buldum? Google da „chromecast digiturk“ search ettim, ilk sayfada google doyurucu sonuclar vermedi. Ikinci sayfaya atmis sizi. Iyiki ikinci sayfadaki sonuclarada göz atmisim. Gelecek yazilarinizda SEO yaprsaniz google aramalarinda daha ust siralara cikabilrsiniz. Özelike Turkiyedeki digital tv ve digital media alanindaki gelismelerle ilgili ve bilgiye ac olan ben ve benim gibileri icin bulunmaz nimet. Sizi takip edicegim.

  Bu firsattan istifade ederek bir sey eklemek isterim. Ve bu konuda bir yazinizi yada yorumlarinizi gelecek zamanlarda görmek isteriz.
  Chromecast cok populer , apple tv den daha ucuz ve daha versatile. (belki Turkieyde o kadar taninmisligi yok)! ama VOD ve cloud tv hizmeti sunan Isvecte hizmet veren sirketler (Netflix, Magine, Viaplay vs..) Chromecast icin destek veriyor, box kullanimi dusuyor ve Cloud based tv secenekleri artiyor. Bir yazinizda yazdiginiz gibi linear tv de dusus var. VOD ve Catch up ise kullanimda ust siralara emin adimlarla ilerliyor. Digiturkun yurtdisinda yasayan turkce konusan insanlara/turk vatandaslarina sundugu ve benimde uye oldugum digiturkplay.com (sitedeki ve playerdaki birkac hataya ragmen ) Turkiye deki en iyi platformlardan biri. Ama Digiturkte calisanlar benim kanimca Chromecast uyumlulugunu ve/veya Smart tv uygulamalarini göz ardi ediyorlar. Bir cok tanidigim ve ben Smart tv lermizi maximal duzeyde kullanmak istiyor. Kablo karmasasi yok, extra kumanda derdi yok, tv sehpasinda/masasinda onlarca farkli box yok, göruntu kirlilgi yok. Hersey elinizin altinda sadece bir kumanda ile. Digiturk ve Turkcelin un niye iptv-box satmak gibi bir derdi var anlayamiyorum. Digiturkun platformunu kullanan arkadaslarimin ortak istegi hep chromecast, full apple tv destegi(mirroring desteginden bahsetmiyorum) yada bir samrt tv uygulamasi olmustur. Hic kimsenin inaninki aklindan „box almak“ gecmiyor. Mobil cihazlardan ve bilgisayarlardan yayinlari takip etmek cok daha cazip geliyor. Turkcell (superonline) tv ve diger birkac site anladigim kadariyla digiturkun sagladigi altyapiyi kullaniyor. Yine sizin baska bir yazinizda gördugum Turkcelin tv iptv-boxu da cabasi, niye bir tane daha extra box, nedir bu box hastaligi? Chromecast ucuz, var olan platformlara uygulanmasi kolay, farkli platformlar arasindaki uyumsuzluk derdini de (farkli tv ve box ureticileri ve farkli smart tv SDK karmasasi) sona erdiriyor. Yeni bir hesap olustur, giris yap ve kullanima hazir. Icerigin pirate olarak yayilmasi veya calinmasi da boxlara göre daha zor (özelikle Smart Tv uygulamalarinda)
  Klasik tv operatorlerden (Telia) kendi boxunda kullandigi arayuzle ayni bir Smart tv uygulamasi yayinladi. Ayni özelikler , ayni görunum ve ayni kullanici deneyimi… Digiturk benzer bir uygulamayi siparis edebilrdi/yaptirabilridi. Yada chromecast destegini mobil programlarina ve sitesine embed edebilir(di).. Bir iptv-box satin almak ve sonra atil durumda kalmasi ve bir ise yaramamasi, verilen o kadar paraya ve zamana yazik degilmi? Dogaya ve cevreye saygisizlik degilmi? Niye expandable olmayan bir kutuya bu kadar para yatirmak, baska platformlar var iken..

Schreiben Sie einen Kommentar