Spor Toto Super Lig naklen yayin haklari kac yilina kadar Digiturk’te?

Odemeli-TV(Pay-TV) sektorunde global resme baktigimizde ozellikle Ingiltere, Italya gibi futbolun gundelik hayatin en onemli bilesenlerinden olan ulkerlerde futbol naklen yayin haklarinin sektor oyunculari icin en buyuk silahlardan biri oldugunu goruyoruz. Ingiltere’de BSkyB, Turkiye’de ise Digiturk futbol maclarinin yayin haklarinin sahipligini cok uzun suredir  devam ettirmekteler.

sportoto
Bu hafta internet sitesinden yayinlanan habere gore Digiturk, 2001 yılından bu yana yayın haklarını elinde bulundurduğu Spor Toto Süper Lig maçlarını 2016-2017 futbol sezonu sonuna kadar yayınlamaya devam edecek. Habere gore, en son 2010 yilinda yapilan ihalade  5 yil sureyle kazandigi Spor Toto Süper Lig maçlarını yayınlama hakkıni (yaklasik 2 milyar dolar karsiliginda) Rekabet Kurulu tarafından 24 Ekim 2013 tarihinde açıklanan karar sonrasında  2 yıl daha uzatmış oldu.

Bu parali-TV sektoru acisindan oldukca onemli bir haber. Cunku ozgun ve degerli icerigin en guclu deger onermesi oldugu sektorde Digiturk en az 3 yil daha pozisyonunu guclendirmis oldu. Bu sartlarda sonraki ihalenin 2015 yili sonu, 2016 yili basinda yapilacagi ongorulebilir.  O zamana kadar da diger oyuncularin mevcut icerik tekliflerinde futbol merkezli bir strateji yerine farkli alanlara odaklanacaklari, farkli oyun planlari ile farklilasmaya calisacaklari tahmin edilebilir. 

“Spor Toto Super Lig naklen yayin haklari kac yilina kadar Digiturk’te?” üzerine bir yorum

  1. Bir de Digitürk’ün TMSF’nin kontrolünde olduğu ve son 3 çeyrektir BTİK tarafından açıklanan verilerde uydu platformlarının verilerinin açıklanmadığı gerçeklerini bu haberle birlikte düşününce herşey daha anlamlı hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir