Viki: Global OTT TV sağlayıcı

Viki.com ücretsiz sunulan global bir OTT platformu. Global Netflix olarak da biliniyor. Viki ismi video ve wikipedia’nin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış. Singapur merkezli bu multi-screen video streaming servisi ile dünyanın dört bir tarafından çeşitli içeriklere ulaşmak mümkün. Son yıllarda Türk dizilerinin yurtdışında çok fazla ilgi çektiğini biliyoruz. Viki ile birçok Türk dizisi farklı alt yazı seçenekleriyle global izleyicilere sunulabiliyor.

rakuten-to-buy-singapore-video-startup-viki-reportedly-for-200m

Genel olarak içerik dünyasının karşılaştığı bir handikap vardır. İçerik sağlayıcılardan sağlanan içerik hakları belirli bir bölge için geçerlidir. Örneğin Türkiye için sahip olduğunuz yayın hakları Türkiye dışında geçerli olmaz. O yüzden Türkiye merkezli OTT servislerine yurtdışından erişim mümkün olamaz.

Viki, bu konuda farklı bir yaklaşım sergilemiş. Satın aldığı içerik haklarını tüm dünyada geçerli olacak şekilde alıyor. Böylece önemli bir boşluğu dolduruyor.

Buna ek olarak çok farklı bir yöntem daha izliyor. Global içeriklerin altyazıları gönüllüler tarafında hazırlanıyor. !50 dile çeviri yapılmş servis içerikleri şimdiye kadar 1 milyardan fazla kez izlenmiş. Geçen ay Japon e-ticaret devi Rakuten tarafından 200 milyon $‘ satın alındı.

Viki’de halihazırda sınırlı sayıda da olsa altyazı alternatifleriyle Türk içerikleri de var. Viki’ye PC, smartphone, tabletler, Smart TV ve set-top-box üzerinden erişim mümkün. 

Schreiben Sie einen Kommentar