OTT TV Connected Cihazlar – Part 3/4

Önceki bölümlerde OTT TV kavramına giriş yapmış ve başlıca OTT TV servislerinden bahsetmiştim.

Bu bölümde ise OTT TV izlemek için kullanılabilecek connected (internet erişimi olan) cihazlardan bahsedeceğim. Bu cihazların ortak özelliği perakende satışlarının olması. Diğer bir ifade ile Pay-TV operatörlerinden bağımsız olarak da temin edilebiliyor olması. (Tabii ki operatörler de abonelerine sağlayabilir) Bu cihazların diğer bir ortak özelliği, bu cihazları kullanarak ulaşabileceğiniz neredeyse sınırsız içeriği HDMI kablo ile evinizdeki en büyük ekranda, TV ekranında izlemenize olanak sağlamaları.

OTT TV servisini almanızı sağlayacak donanımları 5 gruba ayırabiliriz :

Oyun konsolu: İnternet bağlantısı olan Nintendo Wii, Playstation 3 ve Xbox 360 oyun konsolları ile Netflix, Hulu, youtube gibi servislere erişmek mümkün. Nielsen araştırmasına göre abonelerinin yarısı Netflix’e bağlanmak için oyun konsollarını kullanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde 2012 baharında Orange TV’nin XBox 360’larda sunulacağı açıklandı.

Smart TV:  Lg, Samsung ve Sony vb. Smart TV’lerin internet bağlantısı yapıldığında uygulama dükkanından indireceğiniz çeşitli uygulamalar ile online içeriklere ulaşmak, stream edilen içerikleri izlemek mümkün oluyor. Youtube, Dailymotion, Netflix, Hulu vs. uygulamaları ile leanback (geriye yaslanarak) bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Set-Top-Box: Parekende satışı yapılan Roku, Boxee Box, Apple TV, Google TV gibi cihazlar ile internet üzerinden sunulan çeşitli  video servislerine ulaşmak mümkün. Bunlar arasında öne çıkan modeller, rekabetçi fiyatlara sunulan, çeşitli formatları ve çözünürlükteki içerikleri en başarılı decode edebilenler, yazılım özellikleri gelişmiş olanlar ve kullanıcı arayüzü basit ve kolay kullanımlı olanlar. Ayrıca Google TV gibi ürünlerde internette gezinmek de mümkün.

Blu-Ray Oynatıcı : İnternet erişimi olan Blu-Ray oynatıcılar ile de populer OTT TV servislerinden faydalanmak mümkün. DLNA ve Wifi özellikleri artık standart olarak sunulmaya başlandı.

Mobil cihazlar: Her geçen gün video servislerinin sunulduğu cihazların çeşitliliği artıyor. Bu cihazlar arasına  iPhone, iPad ve Android tabanlı akıllı telefon ve tablet de katılıyor. Akıllı telefon ve tabletleri OTT TV donanımları olarak sınıflandırmak belki de çok doğru olmayabilir. Çünkü bu cihazlar üzerinden yaşanan deneyim diğerlerinden farklı olarak TV ekranında gerçekleşmiyor. Belki de bu cihazları 2. ve 3. ekranlar (companion) olarak sınıflandırmak daha doğru olabilir.

OTT TV’yi hangi cihazdan izlerseniz izleyin, sınırsız içerik arasında hangisini seçeceğinizin kararını vermek oldukça zor. Düşünün TV’nin karşısına geçtiniz, şöyle güzel bir film izleyeyim dediniz. O kadar çok seçeneğiniz arasında karar vermek için sosyal çevreniz tarafından süzülmüş bir alt kümeye ihtiyacınız var. Örneğin zevkine güvendiğiniz arkadaşlarınız veya twitter’daki takip ettiğiniz kanaat önderleri tarafından tavsiye edilen filmler. Sosyal çevreniz tarafından filtrelenmiş içeriklere ulaşmanızı sağlayabilecek, gelişmiş bir arama algoritmasına sahip connected cihazlar diğerlerinden daha öne çıkacaktır. Çünkü zamanımız o kadar kısıtlı ve video içerikleri o kadar çok ki!

Sonraki ve sonuncu bölümde, OTT TV’nin önümüzdeki yıllarda TV sektöründe yaratacağı değişimlerden ve Türkiye’de genel durumundan bahsedeceğim. 

“OTT TV Connected Cihazlar – Part 3/4” üzerine bir yorum

  1. Uygar hocam,
    Görünen o ki önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde en sık duyacağımız kısaltmalardan birisi olacak OTT TV. Yazı dizisinin son bölümünü merakla bekliyorum. Özellikle OTT gelişmeleri, ülkemizde gecikmeli başlayan IPTV servisine etkileri konusundaki görüşlerini okumak isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir