Apple (Teknoloji) vs. Exxon (Enerji)

Borsada işlem gören bir işletmenin piyasa değeri (ingilizcesi Market capitalization) hissenin fiyatı ile piyasada işlem gören hisse sayısı ile çarpılarak bulunuyor. Her ne kadar bir işletmenin değeri hakkında fikir veriyor olsa da her zaman işletmenin gerçek değerini göstermeyebiliyor.
Birim hissenin fiyatı, yatırımcıların işletmeden beklentilerine, şirketin vizyonuna, büyüme potansiyeline, iş yaptığı piyasanın dinamiklerine, ekonomik konjonktür gibi etmenlere bağlı olarak fiyatlanıyor.

Türkiye’nin en değerli şirketi 25,116 milyar TL’lik piyasa değeri ile Garanti bankası. Onu Akbank ve Turk Telekom takip ediyor. Dünya geneline baktığımızda ise 9 Ağustos 2011′de Apple, 337 milyar $ ile Exxon’u (331 milyar $) geride bırakarak dünyanın borsada işlem gören en değerli şirketi oldu. Exxon böylece 2005′ten beri oturduğu tahttan inmiş oldu. Bu yazının yazıldığı 12 Ağustos’da ise Exxon 348 milyar $ ile Apple’dan (346 milyar $) tahtını geri almıştı. Anlaşılan o ki Exxon ile Apple arasındaki en değerli şirket yarışı önümüzdeki günlerde büyük çekişmeye sahne olacak, özellikle piyasaların oldukça hareketli olduğu bu günlerde.

( Exxon Mobil Corp : Dünya çapında, petrol ve petrokimya sektörlerinde faaliyet gösteren şirketin operasyonları arasında petrol, doğal gaz sondaj,  işleme ve dağıtım operasyonları da var.)

Resmin geneline baktığımızda, bir tarafta motorlu taşıtların vazgeçilemez, en temel ihtiyaçlarını, değer zincirinin neredeyse tüm safhalarında faaliyet göstererek karşılayan dünya çapında dev bir operasyon, diğer tarafta ise yenilikçi tüketici elektroniği ürün ve servisleri ile kural koyucu durumda olan, hayat tarzlarımızı kökten değiştiren bir teknoloji şirketi var.

Exxon’un piyasa değeri büyük oranda petrol fiyatlarına ve makul yatırımlarla yeni petrol yatağı keşfetmesine bağlı. Ayrıca global ekonomik iklimden de etkileniyor. Çünkü küresel durgunluk, resesyon veya sanayi kapasite kullanım oranlarındaki düşüş durumlarında Exxon’un yatırımcıları Apple’ın yatırımcılarına göre daha sert tepki gösteriyor. Diğer taraftan Apple özellikle iPod ile başlayan dönemde piyasayı resmen ters düz etti. Geçtiğimiz yıl Microsoft’u geride bırakarak en değerli şirket sıralamasında 2. sıraya yükselen Jobs’un gözbebeği Apple, sadece geçtiğimiz çeyrekte 7,5 milyon iPod, 20,3 milyon iPhone ve 9,2 milyon iPad sattı ve 28,6 milyar $ gelir elde etti. Yatırımcılar, neredeyse her 3 senede bir yeni ürün çıkartan Apple’in yenilikçi vizyonunu fiyatlandırmaya devam edecek gibi gözüküyor. 

Schreiben Sie einen Kommentar