Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Ortaklık Yapısı

Türkiye’nin en değerli şirketlerinden Turkcell’in ortaklık yapısı oldukça karışık.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., 1994 yılında şu anda TeliaSonera’nın sahip olduğu Sonera Holding, Çukurova Grubu ve MV Holding’in kurucu ortaklığında kuruldu.

Bugün itibariyle Turkcell’in 4 hissedarı bulunuyor. %34.69′lık bölümü ise halka arz durumda. Piyasa değeri 12.98 milyar $ (TT’nin %70′i) olan Turkcell’in hissedarları  şöyle;

  • MV Holding: GSM’i Türkiye’ye getiren adam olarak bilinen Murat Vargı’nın kurucusu olduğu şirket bugün itibariyle şirketin %3,86 oranında hissedarı.
  • TeliaSonera: Özellikle İskandinav pazarında faaliyet gösteren güçlü bir iletişim operatörü.
  • Altimo: Rus Alfa Group bünyesinde telekomunikasyon alanında faaliyet gösteren bir girişim sermayesi.
  • Çukurova Holding : Mehmet Emin Karamehmet’in yönetim kurulu başkanı olduğu, medya, enerji, sigortacılık, turizm vb. alanlarda faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük holdinglerinden.

Buraya kadar herşey normal. Ancak bu hissedarların ortaklık yapısı, kimlerin azınlık hissedar olduğu, şirketin kimin kontrolünde olması gerektiği değerlendirildiğinde işler biraz karışıyor.

Turkcell’in en büyük hissedarı %51 pay ile Turkcell Holding. Turkcell Holding’in %53′ü Çukurova Telekom Holding’e, geriye kalan  %47′lik dilim ise TeliaSonera’ya ait. Çukurova Telekom Holding’in %51′i Çukurova Holding’e, %49′u da Altimo grubuna ait. TeliaSonera’nın Turkcell’de ayrıca %13.07′lik payı var. Böylece TeliaSonera direk ve indirek payları toplandığında %37.1 ile en büyük hissedar olmuş oluyor. Toplamda Çukurova Grubu’nun %13.8, Altimo’nun ise %13.22′lik  hissesi olmuş durumda.

Sonuç olarak, çoğunluk hissesi TeliaSonera’da olmasına rağmen şirketin %51′ine sahip Turkcell Holding’in %53′üne sahip Çukurova Telekom Holding’in %51′ine sahip Çukurova Grubu tüm kırılımlarda %50′den fazla paya sahip olduğu için şirketin kontrolünü elinde tutuyor.  Bu kafa karıştırıcı yapıyı aşağıdaki resmin güzel açıkladığını düşünüyorum; (Kaynak)

Şirketin kontrolü kimde olursa olsun, analistler bu karmaşık ve yargıya taşınan ortaklık yapısının Turkcell’in piyasa değerini olumsuz etkilediği görüşünde. Zira rakamlar da aynı şeyi söylüyor, çünküson bir yılda Turk Telekom’un hisseleri %56 yükselirken, Turkcell’inkiler %2.3 düştü.

 

Bu yazı ilk olarak comTalks’da yayınlanmıştır. 

Bunlar da ilginizi cekebilir mi?

Schreiben Sie einen Kommentar