Sky : Bir başarı hikayesi

Birleşik Krallık’ta yaşıyor olsaydınız %40 ihtimalle Sky abonesi olacaktınız. Çünkü UK’deki 25 milyon hanenin 10 milyonunda Sky TV platformu mevcut.

10 milyon Sky abonesi hanenin 2,5 milyonunda ise Sky HD aboneliği var. Sky HD aboneleri 49 adet HD kanal izleyebiliyor. (Türkiye’deki HD kanal sayısı ile karşılaştırıldığında ezici bir içerik üstünlüğü var). Nisan 2010’dan itibaren ülke çapında yaklaşık 1400 pub’da 3D olarak Premier Lig maçlarının yayınını yapmaya başladı.

Daha önceki yazımda Sky’in Türkiye’deki Digiturk’ün karşılığı olduğunu söylemiştim. Araştırmam sırasında farkettim ki bu doğru olsa da eksik bir bilgi. Sky, Digiturk gibi bir pay-TV operatörü olmakla beraber aynı zamanda TV kanal sağlayıcı ve dağıtıcısı. Sky’ın in-house kanallarını (Ör.: Sky News) farklı platformlarda izlemek mümkün.

2010 yılının ilk yarısında Sky’in geliri yaklaşık 6 milyon £, vergi öncesi karı ise yaklaşık 1 milyon £. Digiturk’un 2009 gelirinin yaklaşık 650 milyon $ olduğu düşünülürse Sky’in ne kadar büyük ve karlı bir operasyon olduğu anlaşılabilir sanırım. News Corporation’ın başındaki Rupert Murdoch Sky’in %38’ine sahip. Sky, 1992’den beri Premier Lig’in (İngiltere’deki en üst seviyedeki futbol ligi) yayın haklarına sahip. Dünyadaki birçok ülkeyede pazarlaması ve satışı yapılan bu çok değerli içerik için Sky yıllık 823 milyon Avro ödüyor. Sky, müşteri kazanımı ve bağlılığında kaliteli ve özgün içeriğin öneminin gayet farkında ve bu uğurda büyük harcamalar yapmakta tereddüt etmiyor. Platformda en düşük paketteki abonelerin dahi izleyebileceği 240 kadar kanal var.

Özetle, BSkyB (marka adıyla Sky) Dijital TV sektöründe -özellikle servis sağlayıcı olarak- faaliyet gösteren tüm şirketlerin örnek alması gereken bir başarı hikayesi.

Schreiben Sie einen Kommentar