UK TV Market- Part 2

Önceki bölümde UK TV marketine bir giriş yapmış, pazardaki söz sahibi kurum ve işletmecilerden bahsetmiş ve son olarak da pazarın büyüklüğünü ifade etmek için birkaç veri sıralamıştım.

Bu bölümde ise UK’de dijital TV izleyen hanelerin yaklaşık %40’ında kullanılan DTT (Digital Terrestrial Television) den ve ilgili kavramlardan bahsedeceğim.

Tahmin ediyorum hemen hepinizin küçüklükten kalma şöyle bir anısı vardır: Baba çatıya çıkar, antenle oynar, anne TV başında siz de camda yerinizi alırsınız. Baba antenle oynadıkça aşağıya bağırır: „Oldu mu?“ , siz de değişiklikleri babanıza bağırarak -o zamanlar cep telefonu da yoktu- onu yönlendirirseniz. Nihayetinde antenin açısı doğru ayarlandığında test ettiğiniz kanalın görüntüsü -bu kanal da genellikle TRT1 olur- olabildiğince netleşir ve bu durumda tüm aileye bir sevinç dalgası yayılır hatta sonuç genellikle alkışlarla kutlanır.

İşte bu gülümseyerek hatırladığımız maceranın kahramanı antenimizin adı kılçık anten. Bugün de birçok apartmanın çatısında görebileceğimiz bu antenlerle alınan yayın karasal yayındır. Güzel ve hantal ülkemizde karasal yayınlar halen analog olarak yapılmaktadır. İlginçtir, taa 2006 yılından beri de dijital karasal yayının testleri devam etmektedir. Analog yayından dijital geçildiğinde radyo spectrumu çok daha verimli kullanılabilecek ve analog yayına göre üstün bir görüntü kalitesi (çoğumuzun uydu yayınından bildiği) elde edilebilecek.

Biz testede duralım, UK’deki dijital TV yayını alan hanelerin %40’ında -yaklaşık 10 milyon- dijital karasal yayın izlenebilmektedir. UK’deki dijital karasal yayın ile ücretsiz alınabilecek servisler bütününün marka adı Freeview.

Aşikar ki, BBC TRT’nin aksine vatandaşlarından topladığı vergiyi toplum çıkarı için daha iyi değerlendiriyor. Freeview servisi „Her vatandaşın ücretsiz olarak kaliteli TV yayını almaya hakkı olmalıdır“ yaklaşımı ile 2002 yılında faaliyete geçmiş. 2010 yılı itibariyle UK nufusunun %77’i Freeview servisini alabiliyor. Çünkü dijital sinyal analog sinyal ile enterferensa girmesin diye şimdilik düşük güçle basılıyor. Eğer /%77’lik dilimde iseniz ücretsiz bu servisi alabilmek için tek ihtiyacınız olan 15 £’dan (yaklaşık 30 TL) başlayan fiyatlar ile satılan bir STB’a sahip olmak. Platformda toplam 50 adet kanal ücretsiz izlenebiliyor.

2007 yılında başlamış olan 2012’de tamamlanacak Digital TV Switchover sürecinin sonunda UK sınırları dahilinde analog TV yayını kalmayacak ve tüm TV yayınları dijitale geçmiş olacak. Bu durumda 2012 yılına gelindiğinde Freeview servisi nüfusun %98.5’i tarafından alınabiliyor olacak.


Analog yayını sonlanıp tamamen dijital yayıncılığa geçiş sürecini yönetmek amacıyla bağımsız ve kar amacı gütmeyen Digital UK adında bir  kurum da oluşturulmuş. Bu kurumun amacı halkı bölgelerindeki geçişin ne zaman olacağı ve ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirmek, yayıncılarla koordinasyonu sağlamak.

Sizce de herşey çok planlı ve tam da olması gerektiği gibi ilerlemiyor mu ?
Analogdan dijitale geçiş kaçınılmaz. Tüm dünyada olduğu gibi eninde sonunda Türkiye’de de bu geçiş gerçekleşecek. Bunun için sektör olarak bir an önce -özellikle kıymetli radyo spectrumunun verimli kullanımı açısından- geleceğe dönük somut ve sağlıklı adımlar atmaya başlamalıyız.
3. bölüme BSkyB ve Virgin Media ile ilgili bir analiz yazısı ile devam etmeyi planlıyorum.

Ein Gedanke zu „UK TV Market- Part 2“

Schreiben Sie einen Kommentar