I want my Google TV !

İnternet yokken neler yapıyorduk, nasıl yaşıyorduk diye düşündüğünüz oluyor mu hiç ? Üniversitedeyken bazen internet kesilir, günlerce gelmezdi. O zaman kendi kendime şunu sorardım : İnternet yokken ne yapıyormuşuz. internet bağlantısı olmayan bir PC ne işe yarar ki ? Bugün internet artık bir ev için elektrik, su gibi zaruri bir ihtiyaç haline geldi.
İnternet bağlantısı kurarak faydalandığımız en temel servisler hangi şirkete ait biliyor musunuz ? Google !

Birkaç örnek vereyim: www.google.com, gmail, maps.google.com, reader, translate, blogger, youtube. Ayrıca google chrome adında bir web browser (tavsiye ederim,yoksa siz hala hantal explorer mı kullanıyorsunuz ?). Ayrıca açık kaynak kodlu Android mobil işletim sistemi ile akıllı telefon piyasasında fırtınalar estiriyor. Bunlar en çok kullanılan servislerden birkaç örnek. Hemen her alanda ihtiyaçlarımızı çok doğru şekilde anlayan ve karşılayan Google’in TV işine girmemesi sürpriz olurdu.

Google TV, Android işletim sistemini kullanan STB ve HDTV üzerinde koşan Google, Intel, Sony , Logitech ve DISH Network işbirliği ile geliştirilen bir yazılım platformu. Aralık 2010’da Amerika’da lansmanı yapılması planlanıyor. Bu ürünün çıkış noktası interneti TV ile oturma odası konforuna getirmek. Çok kabaca TV ekranında notebook’unuz ile yapabildiğiniz şeylerin yapılmasıni sağlamak. Video aramak ve oynatmak(youtube vb.) internette surf yapmak(facebook,twitter) gibi TV ekranından yapmaya alışkın olmadığınız şeyleri yapmanıza olanak sağlayacak. Burada çok önemli bir nokta TV ekranını PC veya notebook kullanır gibi nasıl kullanılabileceği. Logitech firmasının rolünün kullanıcı dostu bir kumanda geliştirmek olduğu söyleniyor.

Bu projeye başlarken Google’ı motive eden faktörleri Google TV Product Manager Rishi Chandra açıkladı.


 

TV’nin hayatımızdaki yerini anlamak için şu rakamlara bakmak yeterli:
* ortalama Amerika’lı günde ortalama 5 saat TV izliyor (Türkiye’deki ortalama hemen hemen aynı)
* Amerika’da yılda TV’deki reklamlar için harcanan para 70 milyar $
* Dünya çapında TV izleyicisi sayısı 4 milyar

Rakamlar böyle olunca Google’ın bu büyük pastadan büyük ve leziz bir dilim almaya çalışmasına şaşırmamak gerek. Sunumda özellikle üzerinde durulan konu izlenmek istenen içeriğin cep telefonu veya PC’den değil evdeki en büyük, en iyi ve en parlak ekrandan izlenmesi gerektiği.

Chandra Web ve TV dünyasını daha önce bir araya getirmeye çalışanlar olduğunu ama Web’i TV’de ancak limitli bir şekilde sundukları için başarılı olamadıklarını ifade ediyor. Google TV’nin herhangi bir websitesine girmeye olanak sağlaması bekleniyor.


Bakalım gelir modeli web’de olduğu gibi Adsense üzerine kurulu Google TV’nin sonu Buzz, Wave gibi mi olacak yoksa interaktif TV sektöründe oyunun kuralları baştan mı yazılacak

Ein Gedanke zu „I want my Google TV !“

Schreiben Sie einen Kommentar