D-Smart – TRT HD – HD-en

D-Smart bence ticari faaliyete geçtiğinden beri en akıllıca hamlesini yaptı. Daha önce HD içerik konusuna iki yazımda ( I ve II) değinmiştim. D-Smart son günlerde yaptığı atak ile halihazırda Türkiye’nin en zengin HD içerik sağlayıcısı oldu. Bu stratejik hamleden bahsetmeden önce HD içeriğin neden bu kadar önemli olduğundan ve D-Smart’a getireceği rekabet avantajından bahsedeceğim.

LCD , LED veya Plazma TV alacak/alan arkadaşlarıma hep aynı tavsiyede bulunuyorum. Yaşayacağınız deneyimde en az TV kalitesi kadar önemli olan bir diğer etmen de içerik kalitesi. İzleyeceğiniz içerik kalitesiz oldukça en pahalı TV’yi de alsanız arzuladığınız keyfi yaşamazsınız. İçeriğin kalitesi ile ifade etmek istediğim aslında temel olarak çözünürlük. HD çözünürlükler 720p ve 1080i günümüzün en yüksek çözünürlükleri. Birçoğunuzun da farketmiş olduğu gibi teknomarketlerdeki TV’lerin neredeyse tamamında demo amaçlı HD içerikler kullanılmakta çünkü ancak HD formatındaki yayın ile TV’nizden gerçek verimi alabilirsiniz. Alışageldiğimiz SD içerikler (ana haber bültenleri, sabah programları vb.) geniş ekran TV’lerde gösterilirken yazılım ile upscale edilirler ve bu işlem sırasında bir kayıp oluşur. Bir örnekle anlatırsak dikdörtgen bir tepsi içine tepsinin 5’te biri büyüklüğünde kare şeklindeki bir örtüyü tam olarak yerleştirmek için örtüyü köşelerinden tutup çekiştirdiğinizi düşünün. Örtünün dokusunda ve şeklinde bir bozulma olacaktır. İşte geniş ekran HD-ready TV’nizde ana haber bültenini izlerken yaşadığınız da buna benzerdir. Unutmamak gerekir ki HD-ready bir TV alırken SD yayınların nasıl gösterildiği de çok önemli bir paremetre olmalı çünkü halen içeriklerin büyük bölümü SD formatında.

Malumunuz dünya kupası başladı. Dünya kupası maçlarını HD kalitesinde izlemek ise hemen her erkeğin büyük arzusu. TRT HD beni şaşkınlığa uğratarak (bkz.: BBC – Teknoloji = TRT ) dünya kupası maçlarını TRT HD kanalından yayınlamaya başladı. TRT HD kanalı Turksat uydusundan şifreli yayın yapıyor. TRT HD kanalında dünya kupası keyfini yaşamak için ya HD-Smart cihazına sahip olmanız ya da Teledünya abonesi olmanız gerekiyor. Digiturk aboneleri ve normal uydu alıcısı sahipleri bu keyiften mahrum kalıyorlar. Sadece dünya kupasını HD olarak izlemek için HD-ready TV sahipleri tarafından bu iki platforma gösterilen talepte önemli bir artış olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

HD-en, Doğuş Grubu’na ait çok genç bir HD kanalı. Bu kanalda NTV, NTV Spor, CNBC-e ve e2 kanallarında seçilmiş içerikler HD olarak yayın yapacak. Avrupa Basketbol Şampiyonası, la liga ve nba maçları, Heroes, 24 , Nip/Tuck vb. diziler HD-en kanalında olacak. Eminim bu içerikleri HD olarak izleyebilecek olmak hepinizi heyecanlandırıyor. HD-en kanalının sadece D-Smart’da olacak olması  D-Smart için şüphesiz önemli bir rekabet avantajı sağlayacak.

TRT HD ve HD-en kanalları ile birlikte D-Smart platformundaki HD kanal sayısı 10’a çıkmış oldu. Bu iki kanalın Digiturk platformunda değil de D-Smart platformunda yer alacak olmasını strateji ve rekabet açısından değerlendirelim.

Öncelikle şunu belirtmek gerek ki HD-en kanalı şifreli yayın yapıyor. TRT HD kanalı da dünya kupasının yayın haklarına sadece Türkiye’de sahip olduğu için ve uydu yayını Türkiye dışına da ulaştığı için maçları şifreliyor. Şifreli bu yayını alan D-Smart ve Teledünya, TRT’den aldıkları şifre ile yayını çözüyor ve kendi platformlarına uygun hale getiriyor. Dolayısıyla herhangi bir HD uydu alıcısı ile HD-en kanalının ve dünya kupası maçlarının izlemesi mümkün değil.

D-Smart kanalları Turksat uydusu üzerinden yayın yaparken Digiturk kanalları Eutelsat uydusu üzerinden yayın yapmakta. Bu operasyonel farkın iki kuruma da sağladığı üstünlükler ve zayıflıklar var. Tahmin ediyorum Eutelsat uydusunda bu iki HD kanal için yer açmak kısa vadede mümkün olmamış olabilir. Turksat uydusu ise kapasite açısından uygun durumda. Bu iki değerli HD kanalın Digiturk’te değil de D-Smart’ta olmasının sebebi bu teknik kıstas olabileceği gibi ticari bir boyutu da olmuş olabilir. Digiturk’un platformunda yer almak isteyen SD kanallardan Eutelsat uydusundaki kapasite kullanımı karşılığında yıllık 450.000$ talep ettiğini okumuştum. HD kanallar için bu bedelin çok daha fazla olacağı aşikar. Bir kamu kuruluşu olan TRT’nin HD kanalını ulaştırabileceği en geniş kitleye ulaştırmayı hedeflemesi beklenir ancak Digiturk’un talebi mali açıdan kabul edilemez olmuş olabilir. TRT HD kanalı dünya kupası sonrası şifresiz yayın yapacaktır ve normal HD uydu alıcısı ile de izlenebilecektir.

Ulaşılabilecek kitle açısından bakıldığında, HD-en kanalının da en geniş kitleyi hedeflemesini beklerim. Bugün itibariyle HD decoderlerin penetrasyon oranı halen çok düşük. Digiturk Plus cihazı, HD-Smart cihazı, teledünya HD cihazı ve  piyasada satılan normal HD alıcıları sadece ufak bir yüzde oluşturuyor. HD-en kanalı şifreli yayın yapmayı seçmiş. O halde sadece HD-Smart kullanıcılarına ulaşabilecekler. Yüksek maliyetler düşünüldüğünde bu kararı anlayabiliyorum (muhtemelen D-Smart ile gelir paylaşımı modelinde anlaştılar) ancak bu şekilde sadece birkaç onbin HD-Smart kullanıcısına ulaşabilecekler. Bense diğer Doğuş grubu kanalları gibi ulaşabilecekleri kadar geniş bir kitleye ulaşmayı hedeflemelerini beklerdim.

Özetle, D-Smart’in portföyüne eklediği bu iki kanal ile pazardaki çok da iyi olmayan algısına rağmen HD-Smart abone sayısında patlama yaşaması muhtemel. Digiturk ise belki de girdiği büyük finansal yükün de ağırlığıyla HD içerik konusunda rakibinin oldukça gerisinde kalarak tüm satış ve pazarlama yaklaşımlarını futbol üzerine kurmaya çalışıyor. 

Schreiben Sie einen Kommentar