2010-2014 Naklen Yayın İhalesi – Episode II

Dijital TV sektöründe sıkça telaffuz edilen bir söz vardır: „Content is the king !“

Türkçe mealiyle „İçerik kraldır!“. Burada „içerik“ten kastedilen tahmin edildiği gibi TV platformlarındaki film kanalları, belgesel kanalları , spor kanalları gibi yayın içerikleri.

Bu içerikler arasında özellikle biz erkekler için en fazla değer yaratanı şüphesiz futbol. Özellikle de Super Lig maçlarının naklen yayını. Tüm dünyada futbol naklen yayın hakkına sahip operator büyük bir rekabet avantajı sağlamış oluyor.

İşte bu sebeple 14 Ocak 2010 Perşembe günü gerçekleşecek 2010-2014 Naklen yayın ihalesi dijital TV sektöründe çalışanlar için büyük önem arzediyor. Bugün Perşembe günkü ihale şartları hakkında kısa bir bilgi vermek istedim.

Önceki yazımda muhammen bedel için 200 milyon $’ın makul olabileceğinden bahsetmiştim.

TFF yetkilileri bana hak vermiş olmalılar ki, Süper Lig maçlarının naklen yayın hakkı için muhammen bedeli 213 milyon $ olarak belirlemişler. Bu sefer öncekilerden farklı olarak ihale 3 paket olarak gerçekleşecek. Önceki senelerde tek bir ihale yapılıyor, kazanan tüm haklara (naklen yayın, özet görüntülerin satış-pazarlama hakkı, mobil yayın hakkı vb.) sahip oluyordu. Bu sefer aşağıdaki 3 paket ayrı ayrı satılacak :

* A paketi: Şifreli maç yayınları (213 milyon $)
* B paketi: 15 dakikalık geniş özet, 3 dakikalık haber amaçlı görüntülerin satış pazarlama hakkı. TFF 1. Lig maçlarının naklen yayın hakkı (40.2 milyon $)
* C paketi: mobil yayın hakları (13.4 milyon $)


Kulislerde büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Tüm oyuncular son hazırlıklarını tamamlamak üzere. Stratejik açıdan önemli bir dönemeç. Çıkan sonuca göre yeni iş modelleri belirlenecek, statejik planlar gözden geçirilecek.

Biz seyirciler de Perşembe günü gerçekleşecek ihale sonucunu merakla bekliyoruz.

Schreiben Sie einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahren Sie mehr darüber, wie Ihre Kommentardaten verarbeitet werden .