2010-2014 Naklen Yayın İhalesi

Türk futbol tarihinin 5. naklen yayın ihalesinin 2010 Ocak ayında yapılması bekleniyor. Bakalım futbolseverler Cine5, Teleon ve Digiturk’ten sonra bakalım yeni bir yayıncı kuruluş ile tanışacaklar mı ?

Naklen yayın ihalesi bugünlerde özellikle futbol camiasında gündemin en sıcak konularından biri. Halihazırda Turkcell Super Lig’in yayın haklarına sahip Digiturk’ün sözleşmesi 2009-2010 sezonu sonunda bitiyor.

Merakla beklenen ihale ile ilgili TFF Başkanı Mahmut Özgener daha önce yaptığı açıklamada ihaleyi tek bir paket halinde satmayacaklarını belirtmişti. Futbol kulislerinde konuşulan ihalenin şifreli naklen yayın, şifresiz geniş özetler, mobilTV, IPTV ve WebTV gibi değişik medialar ve şartlar için ayrı ayrı paketler şeklinde gerçekleşeceği yönünde.

Kulupler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında maç yayın gelirlerinin düşük kaldığını,rakamın yeni ihaleyle en az 400 milyon $ çıkması gerektiğini söyledi. 2009 senesi için Digiturk’un ödediği tutar 280 milyon $. Peki gerçekten bu ihale ile 400 milyon $’a ulaşılabilecek mi?

Avrupa’nın önde gelen futbol pazarlarında yayıncı kuruluşların ödediği güncel rakamlar ise şöyle:
(kaynak : httöp://www.cnbce.com/business/0908/konuid=6.asp)

* İngiltere : 823 milyon Euro
* Fransa:    668 milyon Euro
* Almanya: 397 milyon Euro

Aziz Yıldırım, 400 milyon $ rakamını ortaya atarken muhtemelen Avrupa’daki rakamları göz önüne aldı. Bu açıdan bakıldığında makul bir tutar gibi gözükebilir. Ancak unutulmamalı ki naklen yayın ihalesini kazanan kuruluşun TFF’na ve dolaylı yollardan Turkcell Super Lig takımlarına ödediği paranın tamamı aslında biz futbolserverlerin cebinden çıkıyor.

Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem 2.3 milyon abonelerinden 800bin tanesinin Ligtv abonesi olduğunu açıkladı. Halihazırda LigTV aboneliği için ödenmesi gereken en az ücret yıllık 705 TL(470 $). 800.000 abonenin bir yılda ödediği toplam tutar ise basit bir hesapla 376 Milyon $’a ulaşıyor.

Bu da demek oluyor ki Digiturk TFF’a ödediği yıllık bedelin yaklaşık 100 milyon $’dan fazlasını zaten müşterilerinden topluyor. İhale bedeli ile yayıncı kuruluşun müşterilerinden talep ettiği ücret arasında bir kolerasyon olduğu aşikar.

Avrupa ülkeleri ile kıyaslama yaparken kişi başına düşen milli geliri de göz önüne almak gerektiğini düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığında aşağıdaki kişi başına düşen milli gelir rakamları karşımıza çıkıyor.
(kaynak )

  • İngiltere : 35164 $
  • Fransa   : 33774 $
  • Almanya: 34219 $
  • Türkiye :  12446 $
Bu çerçevede açıkça görülüyor ki Türkiye’de makul olan muhammen bedel -açık artırmanın alt sınırı olacak değer- için İngiltere, Fransa ve Almanya’daki rakamların 3’de biri oranınında bir rakam gerçekçi olacaktır. Diğer bir ifadeyle İngiltere’deki rakamın 3’de 1’i olan 274 Milyon Euro (411 Milyon $) ile Almanya’daki rakamın 3’de 1’i olan 132 Milyon Euro (200 Milyon $) arasında bir değer piyasa normlarına uygun gözüküyor.
Özetin özeti, Aziz Yıldırım’ın arzuladığı 400 Milyon $ yerine İngiltere ve Almanya’daki bedeller normalize edildikten sonra hesaplanan ortalama olan 300 Milyon $ daha adil gözüküyor. Adil diyorum çünkü bu bedeli dolaylı yollardan da olsa bizler ödüyor olacağız. Çok uç bir örnekle durumu ifade etmek gerekirse A yayıncı kuruluşu naklen yayın ihalesini yıllık 1 milyon $ karşılığı kazanmış olsaydı, maçları izleyebilmek için ödenmesi gerekecek tutarın şimdiki gibi 70 TL değil çok daha makul bir rakam olacağını görebilmek için kahin olmaya gerek yok.
Türkiye’de futbol takımlarının transfer politakalarına bakıldığında ben bir futbolsever olarak  takımımın saçma sapan transferleri için avuç dolusu para ödemek istemiyorum.

 

İhale sonuçlarına göre LigTV aboneleri tarafında büyük bir hareketlilik gözlenebilir. 800bin haneyi müşterileri arasına katabilme potansiyeli ihaleye girecek tüm şirketleri fazlasıyla heyecanlandırıyor olmalı. 

2 Gedanken zu „2010-2014 Naklen Yayın İhalesi“

Schreiben Sie einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahren Sie mehr darüber, wie Ihre Kommentardaten verarbeitet werden .